Home / Fixed Inductors / MLG1005SR10HT000
minImg
MLG1005SR10HT000
TDK Corporation
Product No:
MLG1005SR10HT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 100NH 200MA 2 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 200 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Inductance 100 nH
Series MLG
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 700MHz