Home / Fixed Inductors / MLG1608B1N2ST000
minImg
MLG1608B1N2ST000
TDK Corporation
Product No:
MLG1608B1N2ST000
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1.2NH 600MA 100MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 1.2 nH
Series MLG
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 10GHz