MLP143M035EB0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLP143M035EB0C
Description:
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLP
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 9.6 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 14000 µF