MLP821M250EB1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLP821M250EB1C
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 172mOhm
Ratings -
Series MLP
Package / Case FlatPack
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 820 µF