MLR202K100
NTE Electronics, Inc
Product No:
MLR202K100
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP FILM 2000PF 10% 100VDC RAD
In Stock : 462
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 50
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MLR
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 65V
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 2000 pF