MLR563K630
NTE Electronics, Inc
Product No:
MLR563K630
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP FILM 0.056uF 10% 630VDC RAD
In Stock : 3980
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MLR
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 0.056 µF