MLS173M7R5EK0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLS173M7R5EK0C
Description:
CAP ALUM 17000UF 20% 7.5V FLTPCK
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 7.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 77mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLS
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 13.5 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 17000 µF