MLT6WH-LP316
Panduit Corp
Product No:
MLT6WH-LP316
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CBL TIE LOCKING SIL 450LB 1.709'
User Guide
Tensile Strength 450 lbs (204.12 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Silver
Material Stainless Steel 316
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series Pan-Steel® Wave-Ty™
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Shelf Life Start -
Mfr Panduit Corp
Features Corrosion Resistance
Shelf Life -
Length - Actual 1.709' (521.00mm)
Package Bulk
Width 0.310" (7.87mm)
Length - Approximate 20.5"
Bundle Diameter 6.00" (152.40mm)