MLTC2.7H-LP316
Panduit Corp
Product No:
MLTC2.7H-LP316
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CBL TIE LOCKING BLK 250LB 10.15"
User Guide
Tensile Strength 250 lbs (113.40 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Material Stainless Steel 316, Nylon Coated
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Series Pan-Steel® MLTC
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Shelf Life Start -
Mfr Panduit Corp
Features Corrosion Resistance, UV Resistant
Shelf Life -
Length - Actual 0.846' (257.81mm, 10.15")
Package Bulk
Width 0.310" (7.87mm)
Length - Approximate 10.25"
Bundle Diameter 2.70" (68.60mm)