MLV0805E31103T
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MLV0805E31103T
Description:
VARISTOR 18.4V 40A 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Varistor Voltage (Min) 16.5 V
Capacitance @ Frequency 280 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 18.4 V
Varistor Voltage (Max) 20.3 V
Series -
Energy 0.1J
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Maximum AC Volts 11 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 14 V
Current - Surge 40 A