Home / Varistors, MOVs / MLVC18V018C1800
minImg
MLVC18V018C1800
Eaton - Electronics Division
Product No:
MLVC18V018C1800
Description:
VARISTOR 25V 500A 1812
In Stock : 2845
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 22.5 V
Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Varistor Voltage (Max) 27.5 V
Series MLVC
Energy 2.5J
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 12.7 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 18 V
Current - Surge 500 A