Home / Rocker Switches / MLW3012-28RB-1B
minImg
MLW3012-28RB-1B
NKK Switches
Product No:
MLW3012-28RB-1B
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, White
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit SPDT
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC
Series MLW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V