Home / Rocker Switches / MLW3022-24-RF-1A
minImg
MLW3022-24-RF-1A
NKK Switches
Product No:
MLW3022-24-RF-1A
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 30,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC
Series MLW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V