Home / Rocker Switches / MLW3028-12RF-1A
minImg
MLW3028-12RF-1A
NKK Switches
Product No:
MLW3028-12RF-1A
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit DPDT
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series MLW
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function Mom-Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V