Home / Fixed Inductors / MLZ2012M6R8HT000
minImg
MLZ2012M6R8HT000
TDK Corporation
Product No:
MLZ2012M6R8HT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 6.8UH 350MA 400MOHM SM
In Stock : 2710
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 220mA
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 350 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 400mOhm
Inductance 6.8 µH