MM2XP-AC100
Omron Automation and Safety
Product No:
MM2XP-AC100
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Current 40 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 340 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 30 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MM
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 100VAC
Must Operate Voltage 80 VAC