MOV-10D180K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-10D180K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 18V 500A DISC 10MM
In Stock : 927
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 16 V
Capacitance @ Frequency 5600 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Varistor Voltage (Max) 20 V
Series -
Energy 2.1J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 11 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 14 V
Current - Surge 500 A