MOV-10D361K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-10D361K
Description:
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 280 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series -
Energy 47J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 230 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 300 V