MOV-10D391K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-10D391K
Description:
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
In Stock : 1057
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series -
Energy 60J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 320 V