MOV-10D470KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-10D470KTR
Description:
VARISTOR 47V 500A DISC 10MM
In Stock : 1872
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 42 V
Capacitance @ Frequency 2100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Varistor Voltage (Max) 52 V
Series -
Energy 5.5J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 30 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 38 V
Current - Surge 500 A