MOV-14D101KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-14D101KTR
Description:
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
In Stock : 294
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 90 V
Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Series -
Energy 28J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 60 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 85 V