MOV-14D112K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-14D112K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 1.1KV 4.5KA DISC 14MM
In Stock : 11829
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 990 V
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Series -
Energy 213J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 680 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 895 V