MOV-20D182KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-20D182KTR
Description:
VARISTOR 1.8KV 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 1.62 kV
Capacitance @ Frequency 312 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 1.8 kV
Varistor Voltage (Max) 1.98 kV
Series MOV-20DxxxK
Energy 625J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 1.1 kV
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 1.465 kV