MOV-20D221KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-20D221KTR
Description:
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 2160 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series MOV-20DxxxK
Energy 100J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 140 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 180 V