MOV-20D270K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-20D270K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 27V 2KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 24 V
Capacitance @ Frequency 21600 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Varistor Voltage (Max) 30 V
Series MOV-20DxxxK
Energy 18J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 17 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 22 V