MOV-20D330KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-20D330KTR
Description:
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 30 V
Capacitance @ Frequency 19200 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36 V
Series MOV-20DxxxK
Energy 23J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 20 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 26 V