MOV14V175Y
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOV14V175Y
Description:
VARISTOR 175 VAC 14MM DISC
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 243 V
Capacitance @ Frequency 740 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Series MOV
Energy 70J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 175 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 225 V