MOV14V550Y
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOV14V550Y
Description:
VARISTOR 550 VAC 14MM DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 819 V
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Series MOV
Energy 175J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 550 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 745 V