MOV20V230Y
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOV20V230Y
Description:
VARISTOR 230 VAC 20MM DISC
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series MOV
Energy 163J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 230 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 300 V