MOVS2825V130
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVS2825V130
Description:
VARISTOR SMD 2825 130V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 185 V
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225 V
Series MOVS
Energy -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 130 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 175 V
Current - Surge 400 A