MOVS2825V250
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVS2825V250
Description:
VARISTOR SMD 2825 250V
In Stock : 1562
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series MOVS
Energy -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Eaton - Electronics Division
Maximum AC Volts 250 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 330 V
Current - Surge 400 A