MP028T036M12AL
Vicor Corporation
Product No:
MP028T036M12AL
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 36V 120W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 3.3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 28V
Series VI Chip® PRM® (120W)
Power (Watts) 120 W
Type Pre-Regulator Module
Package / Case Module
Efficiency 95.6%