Home / Pushbutton Switches / MPB02-1B54-R-CAP-BK-D
minImg
MPB02-1B54-R-CAP-BK-D
CUI Devices
Product No:
MPB02-1B54-R-CAP-BK-D
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPST, THROUGH HOLE, 5.4 MM PUSH,
In Stock : 189
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 14mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 20,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series MPB02
Voltage Rating - DC 28 V