Home / Microprocessors / MPC850SRCZQ66BU
minImg
MPC850SRCZQ66BU
NXP USA Inc.
Product No:
MPC850SRCZQ66BU
Package:
256-PBGA (23x23)
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Core Processor MPC8xx
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TA)
Security Features -
USB USB 1.x (1)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-PBGA (23x23)
Series MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Ethernet 10Mbps (1)
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V