MPC852TCZT50A
NXP USA Inc.
Product No:
MPC852TCZT50A
Package:
256-PBGA (23x23)
Description:
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Core Processor MPC8xx
Speed 50MHz
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-PBGA (23x23)
Series MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Ethernet 10Mbps (1)
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V