MPC859PCVR100A
NXP USA Inc.
Product No:
MPC859PCVR100A
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Core Processor MPC8xx
Speed 100MHz
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Ethernet 10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V