MPC880CZP133
NXP USA Inc.
Product No:
MPC880CZP133
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor MPC8xx
Speed 133MHz
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TA)
Security Features -
USB USB 2.0 (1)
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Ethernet 10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V