Home / Fixed Inductors / MPH160805S1R0MT
minImg
MPH160805S1R0MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
MPH160805S1R0MT
Package:
0603
Description:
FIXED IND 1UH 800MA 400MOHM SMD
In Stock : 5000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 580mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Inductance 1 µH
Series MPH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 90MHz