MPI002/28/GN/24
Bulgin
Product No:
MPI002/28/GN/24
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Current Rating (Amps) 50mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 750,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series -
Voltage Rating - DC 24 V