MPI005D28LSAM12
Bulgin
Product No:
MPI005D28LSAM12
Description:
SWITCH PB SPCO ILLUM AMB SS
User Guide
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series MPI
Voltage Rating - DC 24 V
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Off, Off-On
Voltage Rating - AC 125 V