Home / Fixed Inductors / MPIA4020V2-2R2-R
minImg
MPIA4020V2-2R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MPIA4020V2-2R2-R
Description:
FIXED IND 2.2UH 3.8A 48 MOHM SMD
In Stock : 7837
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series MPIA40-V2
Type Molded
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant 33MHz