Home / TVS Diodes / MPLAD18KP180AE3
minImg
MPLAD18KP180AE3
Microchip Technology
Product No:
MPLAD18KP180AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 62A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 200V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 291V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V