Home / TVS Diodes / MPLAD36KP70AE3/TR
minImg
MPLAD36KP70AE3/TR
Microchip Technology
Product No:
MPLAD36KP70AE3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 319A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V