Home / TVS Diodes / MPLAD36KP90CA/TR
minImg
MPLAD36KP90CA/TR
Microchip Technology
Product No:
MPLAD36KP90CA/TR
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 247A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V