MPLCH0515L1R0
KEMET
Product No:
MPLCH0515L1R0
Manufacturer:
KEMET
Description:
IND SMD METAL COMPOSITE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm
Inductance 1 µH