MPP06-24S3P3WA
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
MPP06-24S3P3WA
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5.9W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.8A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 24-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 83%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Approval Agency CB, CE, cURus, FCC
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series MPP06W (6W)
Power (Watts) 5.9 W