MPTS1812L125
Meritek
Product No:
MPTS1812L125
Manufacturer:
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 6V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 140 mOhms
Series MPTS
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 2.5 A