MPX823K305E
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
MPX823K305E
Description:
CAP FILM 0.082UF 10% 305VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series MPX
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.082 µF