MPXV1D0624L3R3
KEMET
Product No:
MPXV1D0624L3R3
Manufacturer:
KEMET
Description:
FIXED IND 3.3UH 6A 33.8 MOHM SMD
In Stock : 892
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 33.8mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Series MPXV
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 27MHz