MPXV1D0840L100
KEMET
Product No:
MPXV1D0840L100
Description:
FIXED IND 10UH 6A 49.6 MOHM SMD
In Stock : 1975
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 49.6mOhm Max
Inductance 10 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz